Barter w pierwotnej postaci to wymiana towaru za towar. Strony uzgadniają ich wartość i wymieniają się tak, aby bilans był zerowy. Jest to tzw. barter bezpośredni – dwustronny. Niezbędne jest więc połączenie transakcją stron, które wzajemnie potrzebują swoich produktów. Optymalny jest układ, kiedy transakcja w pełni zeruje zobowiązania obu stron.

Drugim sposobem wymiany barterowej jest barter częściowy. Jest to sytuacja, kiedy jedną część transakcji rozliczamy barterem, a drugą – gotówką. Daje to możliwość pokrycia gotówką kosztów stałych swojej usługi, a do obrotu barterowego wprowadzenia swojej marży.

Trzeci typ wymiany barterowej to barter zorganizowany, polegający na zrzeszeniu się w grupę uczestników barteru bądź wykorzystanie operatora, który łączy uczestników i zarządza całą wymianą. Jest to forma, w jakiej działa Barter Klub.

Kolejny rodzaj to barter wspólny, połączony. Występuje, kiedy usługi swoje i innej firmy (kilku firm) łączy się w wymianie z drugą stroną, handlującą zwykle dobrami droższymi. Jest to ciekawa opcja, ale niestety bardziej skomplikowana. Wymaga dokładnie sprecyzowanych warunków wymiany i dopilnowania interesów przez jego uczestników.

Ostatni rodzaj to barter inwestycyjny. Jest to sytuacja, gdy wykonujemy nasze działania, ale bez zapłaty. Jest to bardziej inwestycja w dalszą współpracę, pozytywne referencje i budowanie relacji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X