Barter daje przedsiębiorcom wiele korzyści z uwagi na to, że pozwala na bezpośrednią wymianę towaru lub usługi na dobra oferowane przez inne firmy.
Przy dokonywaniu takiej transakcji nie musisz podpisywać umowy barterowej, jednak jest ona bardzo przydatna w przypadku kontroli.
Jej rozliczenie jest bardzo proste, jeśli będziesz pamiętać o kilku zasadach.
Jeśli jesteś płatnikiem VAT, powinieneś wystawić fakturę, w której przedstawisz wartość podatku, natomiast gdy nie odprowadzasz VAT, wystawiasz rachunek. Rodzaj płatności na takiej fakturze będzie określony jako barter lub kompensata.
Fakturę na taką samą kwotę wystawia firma, z którą współpracujesz, co pozwala na ujęcie jej w kosztach. Podobnie jak w przypadku zwykłej faktury VAT, odliczasz od niej wartość podatku. Podatek należy odprowadzić zgodnie z terminem wykonania usługi, na którą zgodziły się strony, lub z dostarczeniem towaru. To samo tyczy odliczania VAT.
W większości przypadków umowa barterowa jest neutralna podatkowo, jednak istnieje kilka sytuacji, kiedy tak nie jest. Dzieje się tak wtedy, gdy współpracujesz z firmą niebędącą płatnikiem VAT, gdy towary lub usługi mają różną stawkę podatku i gdy partnerem jest osoba prywatna. Najbardziej opłacalny jest barter zawarty przez dwie firmy będące płatnikami VAT.

Summary
Article Name
Jak rozliczyć umowę barterową?
Author

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X