Choć umowa barterowa w założeniu polega na wymianie towarów lub usług bez udziału pieniędzy, nie oznacza to, że nie należy rozliczyć tej transakcji zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem. Robi się to w dwóch prostych krokach.

Wystawiamy fakturę sprzedażową

Najpierw każda ze stron umowy wystawia fakturę sprzedażową, w której nalicza VAT według stawki należnej za dany towar lub usługę. Zgodnie z obowiązującymi zasadami, fakturę wystawia się w terminie do 15 dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym odbyła się wymiana barterowa. Można ją wysłać do kontrahenta pocztą tradycyjną lub elektroniczną. Fakturę uwzględnia się w Księdze Przychodów i Rozchodów i wykazuje się związany z nią podatek VAT.

Rozliczamy fakturę kosztową

W tym samym czasie swoją fakturę wystawia nasz kontrahent barterowy. Po jej otrzymaniu ujmujemy ją w Księdze Przychodów i Rozchodów, czyli rozliczamy ją w kosztach zgodnie z datą wystawienia. Od faktury tej, tak jak od każdej innej faktury zakupowej, możemy odliczyć podatek VAT na zasadach ogólnych, według daty dostarczenia towaru lub wykonania usługi wynikającej z umowy barterowej.

Należy pamiętać, że barter – z założenia polegający na wymianie towarów lub usług tej samej wartości – jest neutralny podatkowo, jeśli obie strony umowy są VAT-owcami, rozliczającymi się z fiskusem podatkiem liniowym lub na zasadach ogólnych. Jeśli jest inaczej, jeden z kontrahentów może zapłacić wyższy podatek.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X