Jaką wartość ma zwykły spinacz biurowy? Praktycznie żadną. Ale już czerwony spinacz, który należał kiedyś do Kyle’a McDonalda, osiągnął równowartość domu w małym miasteczku. A cud ten urzeczywistnił się przez dokonanie największej na świecie wymiany barterowej!

Choć historia wymiany spinacza na dom brzmi wyjątkowo nieprawdopodobnie, to rozegrała się już 10 lat temu w Kanadzie. McDonalda, w wyniku straty pracy i problemów z opłatą czynszu, wpadł na pomysł, aby z kryzysu wyjść dzięki dziecięcej grze Bigger, Better. Polegała ona na wymianie jakieś rzeczy na większą i lepszą. Pomysł ten wcielił więc w życie, a jego rozwój opisywał regularnie na swoim blogu.

Zaczął od wspomnianego spinacza i wymienił go na – także niezbyt cenny – długopis w kształcie ryby, ale jeszcze tego samego dnia za długopis otrzymał ręcznie rzeźbioną klamkę. W sumie dokonał 14 wymian, z których najciekawszymi były: opłacony przez rok czynsz w Phoenix, spotkanie z muzykiem Alicem Cooperem, propozycja zagrania w filmie oraz finalny piętrowy dom w miasteczku Kipling.

Wszystkie wymiany dokonane zostały w ciągu jednego roku. I to na oczach całego świata, ponieważ opisywana na blogu historia cieszyła się ogromną popularnością w sieci oraz mediach. Sam McDonald, zapytany, jak udało mu się zainteresować swoim barterem takie rzesze ludzi, szczerze przyznał, że nie ma pojęcia!

X