Barter wielostronny polega na skupieniu podmiotów biznesowych, dokonujących pomiędzy sobą wymiany towarów lub usług, bez użycia pieniędzy obiegowych. Każda transakcja barterowa jest swego rodzaju zawarciem barterowej umowy kupna-sprzedaży. Należy mieć na uwadze sytuacje, kiedy ze względu na przedmiot umowy (np. nieruchomość), przepisy prawa stanowią, że dla jej ważności konieczne jest zachowanie szczególnej formy (np. aktu notarialnego).
Konsekwencje są podobne do zwykłej operacji, jedynie opłacone są walutą barterową BPLN, który stanowi miernik wartości wymienianych dóbr (towarów lub usług). Konieczne jest wystawienie faktury, rachunku bądź paragonu. Jeśli podmioty są podatnikami VAT, to również VAT należy opłacić. Podobnie jest z podatkiem dochodowym. Od wymiany barterowej, analogicznie jak jest to w przypadku transakcji pieniężnych, również odliczamy koszty. Na fakturach BPLN jest obecne jedynie w uwagach. Pod kątem podatkowym i księgowym obowiązuje nas waluta, jak dla wszystkich firm polskich, a więc PLN. Stajemy się również pełnoprawnymi właścicielami nabytego dobra.
Korzystnym faktem jest, że systemy barterowe ułatwiają przeprowadzenie tego typu transakcji dzięki operatorowi wraz z platformą barterową. Brokerzy szukają odpowiednich klientów i partnerów, co znacznie oszczędza czas uczestnikom.

X