Na początku rozwoju gospodarki, barter stanowił podstawowy element napędzający ją, aż do czasu wynalezienia środka płatniczego. Na podstawie transakcji barterowych nastąpił rozwój społeczny i ekonomiczny, który pozwalał podnosić komfort życia i ułatwiać realizację wielu działań, skracając czas ich trwania, lub też stwarzając środki pomocne im.
W momencie opanowania regulacji wartości środka płatniczego, przez wiele lat dominował on jako główny element, pozwalający na realizację transakcji. Z czasem jednak powrócono do możliwości skorzystania z wymiany barterowej, a obecnie jest to jedna z częstych form wymiany dóbr i usług pomiędzy przedsiębiorstwami i osobami fizycznymi. Zyskał on na popularności w momencie wprowadzenia barteru wielokierunkowego i umownych jednostek barterowych, które umożliwiają wymianę produktów i pozyskiwanie nowych, bez konieczności ustalania równowartości wymiany. Platformy barterowe pozwalają bowiem na gromadzenie jednostek barterowych wpływających ze „sprzedaży” i zakupu za nie nowych produktów, niezbędnych danemu przedsiębiorstwu.
Barter wielokierunkowy stał się w krótkim czasie doskonałą formą oszczędzania, dlatego też zwiększył swój zakres i obszar działania. Obecnie funkcjonuje kilkaset platform barterowych, mniej lub bardziej oficjalnych, które zrzeszają osoby chętne do wymiany.