Barter wielostronny staje się coraz popularniejszym, dodatkowym kanałem dystrybucji. Magnesem przyciągających nowych uczestników jest wzrost skali działalności bez angażowania dodatkowych środków finansowych. Nie bez znaczenia pozostaje również możliwość wykorzystania wolnych zasobów, którymi zapłacimy za potrzebne nam produkty bądź usługi.
Możemy być również pewni, że działania są bezpieczne i odbywają się w zgodzie z prawem. Również prawem podatkowym. Poza polem „Uwagi”, gdzie wpisujemy informację, że rozliczenie nastąpi w formie BPLN, faktura wygląda dokładnie tak, jak przy zwykłych transakcjach. Jest więc analogicznie rozliczana podatkowo. Zarówno w zakresie podatku od wartości dodanej (VAT), jak i dochodowego. Czynności te dokonywane są w polskiej walucie (PLN) w oparciu o cenę danego dobra. Jedynie samo rozliczenie transakcji się nieco różni, bo odbywa się na konto barterowe, w jednostce BPLN. Co istotne dla strony dokonującej zakupu wydana kwota jest kosztem i stanowi podstawę do pomniejszenia przychodów.
Zyskujemy więc bardzo skuteczne narzędzie sprzedaży i brak komplikacji podatkowych. Analogicznie jak przy rozliczeniach pieniężnych, musimy jedynie dopilnować wszelkich terminów rozliczeń i formalności.

X