Szukając dodatkowych możliwości sprzedaży coraz chętniej sięgamy po barter wielostronny. Z jednej strony pozwala on wykorzystać wolne zasoby, a z drugiej nie angażować dodatkowych środków finansowych w rozwój, a jedynie nakład pracy własnej. Transakcje barterowe przebiegają analogicznie do pieniężnych. W związku z tym są one opodatkowane wg tych samych reguł i muszą być ujęte w rozliczeniach podatkowych.
Sprzedaż wymaga udokumentowania za pomocą faktury, rachunku czy paragonu. Dla strony kupującej kwota faktury, jak przy zwykłym zakupie, jest kosztem i stanowi podstawę do pomniejszenia przychodów (dochodu).
Wpływu na to nie ma fakt, że rozliczamy się w BPLN. W dokumentach, pod kątem rozliczeń, wszędzie funkcjonuje PLN, również w zakresie ceny dobra. Jedynie w części „Uwagi” faktury znajduje się stosowna adnotacja, informująca o formie przelewu barterowego.
Korzystajmy więc w pełni z dobrodziejstw, jakie płyną z barteru wielostronnego, będąc pewnym braku jakichkolwiek dodatkowych zawiłości podatkowych. Wykorzystajmy nasze wolne zasoby, którymi zapłacimy za potrzebne nam produkty lub usługi. Wzrost skali działalności bez angażowania dodatkowych środków finansowych też jest przecież wart wykorzystania.

X