Barter wielostronny jest to korzystna forma wymiany towarów lub usług, bez użycia pieniędzy. Bazuje ona na umowie barterowej. Choć jest to umowa nienazwana, nieuregulowana w Kodeksie cywilnym, to barter jest w Polsce całkowicie legalny.
Umowa barterowa, zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego, najbardziej zbliżona jest do uregulowanej w Kodeksie cywilnym umowy zamiany (art. 603 i nast. Kc). Kluczową różnicą jest fakt, że w barterze wymiana towarów może mieć miejsce między różnymi podmiotami i może dotyczyć usług. Skoro umowa jest nieuregulowana to de facto nie dotyczą jej żadne wymogi w zakresie formy i treści. Ze względów praktycznych, bądź np. przedmiotu umowy, czy bezpieczeństwa obrotu, warto zawierać umowy barterowe w formie pisemnej. Zamieszcza się w niej co najmniej strony umowy, jej przedmiot, wartość, termin wykonania oraz datę podpisania.
Barter wielostronny jest więc całkowicie zgodny z polskim prawem, chociaż nie ma dedykowanych mu uregulowań prawnych. Z punktu widzenia prawa podatkowego, jak i porządku przebiegu rozliczeń, koniecznie trzeba wystawić fakturę, jako dowód dokonania transakcji. Dotyczą jej zarówno przepisy z zakresu podatku dochodowego, jak i wartości dodanej (VAT).