Wymiana barterowa to nie jest wynalazek współczesnego świata. Oczywiście barter z podstawowej wersji został znacznie rozwinięty – do wielostronnego, systemowego rozwiązania rozliczeniowego. Jednak sam pomysł sięga początku dziejów człowieka.

Pieniądz jest dużo młodszym „kuzynem” barteru. To właśnie barter królował przed laty, gdy ludzie wymieniali się między sobą bezpośrednio. Jedzenie za ubranie, drzewo za narzędzia itd. Był to dosyć skomplikowany sposób, gdyż obie strony musiały mieć zapotrzebowanie na wzajemnie oferowane towary. Niewątpliwie specjalizacja, tworzenie się zawodów sprawiło, że produkcja weszła na dużo wyższy poziom. Nadal jednak drwal wymieniał swoje drzewo na metalowe elementy u kowala, a na chleb u piekarza. Późniejsze środki wymiany znacznie uprościły handel.

Współcześnie również mamy do czynienia z wymianą. Jest to zwykle jednak barter wielostronny i nie warunkuje już przeżycia. Barter u zarania dziejów, tysiące lat przed naszą erą, stanowił podstawę dobrobytu i rozwoju. Coraz więcej ekonomistów sugeruje, że obecne odrodzenie idei barteru nabierze jeszcze tempa. Jest to jednak barter na dużo wyższym poziomie zorganizowania, pomagający uwalniać zasoby firm, poszerzający znacznie zasięg dotarcia.

X