Handel towarzyszy człowiekowi od wieków. Jego najwcześniejszą formą był barter w najprostszej postaci (wymiana towar za towar). Chcąc ograniczyć trudności związane z tego typu wymianą zaczęto używać towaru, pełniącego funkcję powszechnego ekwiwalentu (np. zboże, bydło, skóry, muszelki, sól). Potem były tzw. płacidła (skórki z łasiczki, lisa czy wiewiórki), a następnie metale. W dalszym kroku rozwinął się pieniądz.
W starożytnym Rzymie barter wrócił ze względu na utratę wartości pieniądza. Obecnie również funkcjonuje wymiana barterowa, ale wielostronna. Tak naprawdę świat biznesu nigdy nie odszedł od tej najstarszej formy handlu. Dzięki niemu następuje wzrost skali działalności poszczególnych firm bez angażowania dodatkowych środków finansowych. A uzyskane w ten sposób środki pozwolą na szybszy rozwój firmy. Możemy również wykorzystać wolne zasoby, którymi zapłacimy za potrzebne nam usługi. Jest to znakomity dodatkowy kanał dystrybucji.
Niektórzy prognozują przestawienie się globalnej gospodarki na barter o zaawansowanych metodach wymiany i że transakcje barterowe wyprą tradycyjny pieniądz. Nie nastąpi to raczej w pełnym zakresie, ale dynamika wzrostu wymiany barterowej jest wysoka i ciągle znajduje nowe formy rozwoju.