Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów umowy barterowe mogą przebiegać w handlu zagranicznym, za nasadzie umów eksportowo-importowych. Oznacza to, że eksporter krajowy wysyła produkt importerowi zagranicznemu, w zamian za jego ekwiwalent. Barter zagraniczny może przybierać różne formy:

Barteru kooperacyjnego – sprowadzanie przez krajowego kontrahenta produktów niezbędnych do wytwarzania produkowanych przez siebie dóbr (fabrykanty, surowce, półfabrykaty), w zamian za produkty jakie oferuje.

Barteru inwestycyjnego – sprowadzanie przez krajowego kontrahenta określonej ilości elementów do celów inwestycyjnych, w zamian za eksport równowartej ilości produktów.

Barteru handlowego – sprowadzanie towarów do dalszej ich sprzedaży i zakupu z uzyskanych tą drogą środków finansowych produktów eksportowanych w zamian za otrzymane towary.

Wymiany barterowe mogą odbywać się na zasadzie jednoczesnego przekazania towarów lub też wcześniejszego ich przekazania przez którąś ze stron (kredytowanie kontrahenta).

Summary
Article Name
Czy barter może być stosowany w handlu zagranicznym?
Author

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X