Transakcja barterowa jest to proces wymiany jednego lub kilku towarów na inne towary o tej samej wartości, która opiera się na umowie handlowej zgodnie z którą każda ze stron staje się zarówno kupcem, jak i sprzedawcą. W transakcjach tego typu może występować umowa kupno-sprzedaż lub mogą być to dwie umowy sprzedażowe, czyli po jednej dla każdej ze stron.
W dzisiejszych czasach są one zawierane rzadziej i przeważnie przez firmy kupieckie. Mamy tutaj do czynienia z przypadkiem transakcji bezgotówkowej, czyli towar za towar lub usługa za usługę, ale wraz z rozwojem barteru pojawiła się również możliwość bezpieniężnej wymiany usługi na towar lub odwrotnie.
Podlegające wymianie barterowej towary dosyć trudno byłoby sprzedać w normalnych warunkach. Bywa, że odznaczają się one niższą jakością lub stanowią rynkowe nadwyżki. W transakcjach barterowych jest to możliwe. Ważne jest tutaj to, aby na początku ustalić jednostkowe ceny towarów potencjalnie podlegających wymianie.
Specyficzną odmianą tych transakcji jest barter wielostronny, czyli taki, w którym towary i usługi podlegają wymianie pomiędzy grupą (więcej niż dwóch) kontrahentów, którzy komunikują się ze sobą za pomocą specjalnych platform wielostronnego barteru. W tym przypadku wymieniane dobra nie muszą być równowartościowe, czy odbywać się w obrębie tej samej transakcji. Chodzi za to o utrzymanie równowagi w bilansie kupno-sprzedaż.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X