To funkcjonujące w języku polskim pojęcie, określające transakcję barterową. Opiera się ona na bezgotówkowej wymianie produktów na inne produkty, usług na usługi lub zamiennie (usług na produkty i odwrotnie). Jest to najbardziej pierwotny system transakcji, który funkcjonuje do dziś, głównie w postaci barteru wielokierunkowego.
Społeczności barterowe dokonują za jego pośrednictwem wymiany dóbr i usług, za pomocą jednej lub kilku różnych transakcji, bez użycia gotówki. Odróżnia go od pierwotnej formy barteru brak wymiany równowartościowych produktów i usług w systemie 1 za 1, zastąpiony przez różne transakcje o zróżnicowanych wartościach, odbywające się często za pomocą jednostki płatności (jednostek barterowych), pozwalających na określenie skali wartości materialnej poszczególnych przedmiotów i usług stanowiących podstawę transakcji.
Rozliczenia barterowe prowadzone są zgodnie z zasadami prawa podatkowego i stanowią czynnik w pełni rejestrowany w systemie księgowości. Niewątpliwym atutem tej metody jest brak konieczności angażowania środków finansowych.